XIII Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą
"Święci i Bohaterowie" 3-4 czerwca 2017 r.

Strona główna Aktualności Rzeki i ludzie - tematem XI edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie
     Rzeki i ludzie - tematem XI edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie
Przygotowania do tegorocznego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie ruszyły pełną parą. Pierwsze spotkanie w sprawie organizacji XI edycji festiwalu odbyło się w środę (tj. 11 lutego) w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

Starostwo Powiatowe w Słupcy wraz z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przystąpiło do organizacji Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie, który w tym roku odbędzie w dniach 6-7 czerwca pod hasłem „Rzeki i ludzie”.

Coroczne edycje festiwali lądzkich z tak bogatym programem nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc przyjaznych osób i instytucji. W spotkaniu w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, które otworzył Starosta Słupecki Mariusz Roga, a poprowadziła w dalszej jego części Joanna Słowińska – kierownik Wydziału Promocji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Urzędu Gminy w Lądku,  Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie i Zespołu Parków Krajobrazowych  Woj.Wielkopolskiego.

Na zebraniu Michał Brzostowicz – z-ca dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu szczegółowo omówił najważniejsze kwestie związane z samym tematem i programem festiwalu. „Od wielu lat spotykamy się nad Wartą, z którą wiążemy nie tylko powstanie grodu i klasztoru w Lądzie, ale też narodziny państwa polskiego. Z tego też powodu pragniemy jej, a także innym rzekom oraz ich miejscu w życiu i kulturze dawnych społeczności poświęcić XI edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Rzeki i ludzie będą więc głównym tematem wykładów popularno-naukowych, wystaw archeologicznych, prezentacji multimedialnych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jak zwykle nie zabraknie koncertów, inscenizacji historycznych i spektakli teatralnych, a także pokazów dawnych walk i rzemiosł, do których przyzwyczaili się odbiorcy naszych spotkań ze średniowieczem” – mówił na spotkaniu w Lądzie Michał Brzostowicz.

Zapraszamy zatem do Lądu w pierwszy weekend czerwca, bo to niepowtarzalna okazja do spotkania z kulturą średniowiecza. Dobra zabawa, ale też nauka i skłanianie do refleksji nad przeszłością oraz jej dziedzictwem – to cele, jakie przyświecają organizatorom poszczególnych edycji lądzkiej imprezy, cieszącej się coraz większą popularnością.

Szczegółowy program imprezy dostępny będzie na stronie www.festiwal-lad.pl.
1

2

3

4
     czytan : 1264